Antiphon (MÖ 480 – MÖ 411)

Antiphon’un yaşamına ilişkin bilgiler günümüzde sınırlı ve tartışma yaratır biçimindedir. Lakin onun bir Sofist olduğunu bilmekteyiz. Bununla birlikte yaşamına ilişkin bilgiler tartışmalı olan fakat Gerçek adlı yapıtından günümüze bazı parçalar ulaşabilmiş bulunan Antiphon’a göre; devletin yasalarından daha önemli yasalar var, bunlar doğal yasalar; devletin yasaları onları koyanların isteklerini yansıtır, bu nedenle de ”keyfi”dirler.

Antiphon Doğal Yasa Kavramı

Doğal yasalar ise doğal mecburiyetlerdir. Bundan dolayı da cezadan kurtulma olanağı bulunduğu sürece, onlara aykırı davranıldığını kimse görmezse, devletin yasalarına uymaktan kaçınılabilir. Ama, doğal yasalar, doğal zorunluluklar oldukları için onlara aykırı davranmak söz konusu olamaz.

Çünkü gerçek olan doğal yasalardır. Öte yandan, devletçe çıkarılan yasaların çoğu doğanın gereklerine terstir, doğanın kösteğidir. Öylesine ki, gözün neyi görüp görmeyeceğini, kulağın neyi işitip işitmeyeceğini, dilin neyi söyleyip söyleyemeyeceğini, ellerin neleri yapıp yapamayacağını, ayakların nereye gidip gidemeyeceğini doğal yasalar belirlemiş olmasına karşın, bu alanda da devlet yasalar çıkarmıştır.

Üstelik, Antiphon şöyle demiş bulunuyor: ”... doğadan hepimiz her şeyde aynı olarak yaratılmışızdır, Hellen olsun barbar olsun; bunu doğadan bütün insanlar için aynı şekilde zorunlu olan şeyler gösteriyor… Bunları elde etmek herkes için aynı şekilde olanaklı, bütün bunlarda biz ne bir barbarı ne de Helleni dışarıda bırakıyoruz.

Kaynakça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir